KÖŞE YAZILARI
Samsunsporlular.com
Çağrı Ak
Eğitim: Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.Sınıf

Forza Samsun & Üniversiteli Samsunsporlular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Doğum Yeri: Samsun

Yaş:20

EVİN OĞLU

Samsunspor'umuz ligin 20.haftasında sahasında ağırladığı Bandırma'yı 3-1'lik skorla geçmesini bildi. Teknik direktörümüz Ertuğrul Sağlam'ın İlyas tarafından kaydedilen golden sonraki hırsı ise dikkat çekiciydi. Bu yazımda bu konuyu ele alacağım.

Evet, geçtiğimiz hafta Ümraniye maçı sonrası "İki Hocanın Kapkara Maçı" şeklinde başlık atıp hocayı eleştiren de benim, bugün "Evin Oğlu" diyen de. Bunun tek nedeni ise ben Ertuğrul Sağlam gibi alanında çok başarılı ve aidiyeti son derece (daha iyisini bulamazsın) yüksek bir ismi 1.lig çamurundaki saçma sapan maçlardan sonra kaybetmek istemiyorum. Her zaman dediğim gibi bana kalırsa bir sezon Samsunsporlu hocanın hatalarına kurban olsun, ama maalesef herkes (kendi hakkıdır) bu düşüncede olmuyor ve özellikle son iki senede başarıya alışmış bu camia en ufak bir sorunda alev topuna dönüşebiliyor. 

Maalesef bu ligi çok iyi bilen, en çok şampiyonluğu elde eden takım olmuş olsak da halihazırda alt ligden yeni çıkmış bir takımız. Varsayalım takımın hocası Besim Durmuş, direk amatörden alınıp bu lige koyulmuş. O takımın adı Samsunspor olduktan sonra onun için de beklenen kafaya oynaması, her maça 3 puan için çıkması; biraz romantik bir yaklaşım da olsa bunu cebe atıyorum, tartışmam, kabul ederim. Ama bir de günümüz tablosuna bakarsak bu gerçekler altında, ligin hiç de çok üstünde olmayan bir kadroyla, yapılan işleri ve gelinen noktayı yok saymak nankörlük olur.

Bu takım az önce koyduğum şerhi de unutmayarak bugün hemen hemen her maç büyük takım hüviyetini sahaya yansıtıyorsa, her maç 3 puan'ın en büyük adayıysa bunda Ertuğrul Sağlam'ın payı çok büyük. He eleştirilecek yanları yok mu kesinlikle var: Örneğin geçen hafta ilk devre biterken sinyali veren Ahmet Canbaz'a ikinci devre neden önlem alınmadığını çok merak ediyorum. Burak Çalık'ın bugün nazire yaparak attığı gole rağmen neden bu kadar çok süre aldığını vs. merak ediyorum. (Bu arada yok hocanın kendi topçusu, yok şu menajerin topçusu, adam kayırıyor şunu sevmiyor ondan böyle bundan şöyle iddialarını, koca karı laflarını kesinlikle reddediyorum ve hocama çamur atılmasına karşı çıkıyorum.) Bu adam oynatıyorsa taktiği ve takımı için faydalı olacak olanın o olduğunu düşünüyordur, zaman zaman yanılır ya da yanılmaz o ayrı mesele. 

Kimse stresli maç izlemekten keyif almıyor, ben de almıyorum. Bu sorunun çözülmesini, daha rahat maç izlemeyi elbette istiyorum. Ama benim için daha rahat maç izlemekten önemli şeyler var: benim hocam son derece ciddiyetle gerek kendine olan sinirinden gerek takıma olan kızgınlığından, hırsından galibiyet golüne sevinmiyorsa (bir bakıma buna sevinmeyi kendine yediremiyorsa), camianın yakın tarihte gördüğü diğer hocalar gibi oyuncularım korktu bu deplasmandan etkilendi demiyorsa, ülke futbolunda saygı duyulan hatta şampiyon bir isimse, camiayı her zaman el üstünde tutup bir hocadan öte oluyorsa, geçmişinde her zaman Samsunsporluyum demiş biriyse, acı kayıplarımızda ilk koşan olup örneğin Batuhan'ın ailesiyle beraber gözyaşı döküyorsa, 20 Ocak şehitleri için gözyaşı döküyorsa, bu camia için elini taşın altına koyup gecesini gündüzüne katıyorsa varsın ben stresli maç izleyeyim. Benim için bu değerler kendi rahatlığımdan daha önemli değerler, zaten bu yüzden hocama toz kondurasım gelmiyor.

Velhasıl kelam herkesin doğrusu yanlışı var, geç değişiklik yaptığı için, kadro tercihi için, oyun planı için yani bugünü ilgilendiren şeyler için eleştireceğiz, onun da iyiliği için eleştireceğiz ama naçizane ricam bu eleştirileri yaparken söz konusu şahsın "Evin Oğlu" olduğunu unutmayalım. 
Kupalara daha SAĞLAM adımlarla yürümek dileğiyle.

06 Şubat 2021
436
0
YORUMLAR (0)
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.
YORUM YAPIN