KÖŞE YAZILARI
Samsunsporlular.com
Oğuz Bulgan
Meslek: Antrenör

Eğitim: Marmara Üniversitesi Spor Yöneticiliği

Forza Samsun & Üniversiteli Samsunsporlular Derneği Kurucusu

Doğum Yeri: Samsun

Yaş:25

BİRİNCİ YARI DEĞERLENDİRMESİ

İlk devre ‘iyi futbol oynamıyoruz’ ve ‘iyi transferler yapamadık’ söylemleriyle tamamlandı. Tribün takımdan memnun değilken yönetenlerse yandaş medya gibiydi. Çünkü böyle olmak zorundalardı. Her gün aynı tesiste, soyunma odasında birbirlerinin yüzüne bakan çalışma arkadaşları birbirlerinin arkasından konuşurlarsa, gerçekleri konuşup eleştiri yaparlarsa kötü hava hakim olur, ekip ruhu kaybolurdu. Ertuğrul Sağlam ve beraberindekiler bu ortamı iyi idare ettiler. Armayı zirvede tuttular.Bu yüzden Ertuğrul Sağlam her maç sonrasında teşekkür etti.

Sezon başında takıma çok daha fazla katkı sağlayacak transferler yapsaydık kırk bandında puanla ligin zirvesinde olurduk.Bugün ise bu kadar az verimlilikle  33 puan ile liderin 2 puan gerisinde üçüncü sıradayız. Başarısızlık da var başarı da, Ertuğrul Sağlam faktörüyle tabii ki.

Ancak geçen sezon takımda düşünülmeyen ve fazla forma şansı bulamayan oyunculara bir üst ligde forma şansı verilmesi transferde sınıfta kalındığının açık bir örneğidir.

Ertuğrul Hoca'nın ilk maç sonrası yaptığı basın açıklamasında ‘Oğuz Gürbulak’ı aradık’ demesi ve ardından Oğuz’un joker oyuncu olması kafa karışıklığıdır. Kaldı ki Oğuz ve Erkam küme düştüğümüz sene teklif alamadığı için alt ligde yer almıştır.İsmail Uyanık, Oğuz gelecek vaadediyor gibi ligin yedi veya sekizinci haftasında sözleşmesini uzatmıştır.Onur Eriş’e Tümer Metin de demişti futbolun filozofu başkanımız.

Ferhat’a takım bul deyip ilk haftalar şans vermeyip sonra oynatmak her oyuncudan fayda sağlamak gibi gözükse de Rahman Buğra’nın boş bir transfer olduğu gerçeğini göstermektedir. Akabinde de haftalar öncesi Dje Dje o bölgeye transfer edilmiştir.

Son iki sezonudur kayıp olan Nadir’i transfer edip hücüm gücünü sırtlamasını beklemek geç kalınmışlık, acemiliktir.

Plumain’i transfer etmek video programıyla bu işlerin şansa bırakıldığının göstergesidir.

Trabzonspor maçındaki ve öncesinde kamptaki hırslı çalışması sonucunda Ahmethan’ı alternatif görmek yanılsamadır.

Transfer denilen şey ilk onbire yapılır.Yedekte beklemesi için tecrübesiz genç oyuncu alınır ondan da kendisini geliştirmesi beklenir. Bizim geçen dönem yaptığımız transferlerden birkaçı banko oynarken diğerleri takıma sosyal mesafeli katkı sağladılar.

Ülke içinden transfer yapılacağı söyleniyor. Ben eminim ki bizim transfer komitesinin  bizim ligin oyuncularıyla ilgili tasarrufu yoktur. Biz bu ligin takımı değiliz ya hani! Keçiören’in 53 numaralı kanat oyuncusu Barış’tan haberleri yoktur mesela. Onlar genel olarak alamayacağımız,bonservisi yüksek oyuncuların peşindeler gibi geliyor bana.Adı şanı duyulmasın,biz getirelim herkes tanısın mantığı cezbetse de bu işler bir anda olmuyor maalesef.Daha hiçbir kulüpte çalışmayıp scout göreviyle Samsunspor’da tanışan ekip FM dahil oynasaydı daha faydalı olurlardı.Futbol oynayan herkes futboldan anlasaydı keşke…

Savicevic ve Boli bana göre gerçekten çok iyi transferler.Tomane de öyle gibi geldi izlediğim iki maçta. Bu iki oyuncu için teşekkürler emeği geçenlere. Fakat tandemde Boli’nin partneri Erkam olunca Boli "Ben nereye geldim" demiştir. Orta sahada Savicevic dikine pas ararken hareketlenmeyen orta saha, kanat ve forvetleri görünce de halı saha maçında hissetmiştir kendini çoğu zaman. Bir insan rakı içerken yanında güzel meze olmazsa rakıya yazık olur işte tam böyle bu iki oyuncunun takımdaki durumu.

İlyas Kubilay skora katkı sağlıyor ama takıma sağlayamıyor maalesef. Ben orta saha oynasam her maç sonrası İlyas’ı kenara çekerdim. Futbol sadece birkaç özellikle oynanmıyor diye biliyorum.Tabii Ferhat, Muhsin oynayacağına İlyas oynasın bu da ayrı konu.

Gyasi kesinlikle kaliteli oyuncu fakat hem onun adına hem takım adına işler yolunda gitmediği için performansını yukarıya taşıyamıyor. Ama biz sabır taşı değiliz.Artık bir şeylerin düzelmesi, aldığı paranın hakkını vermesi gerekiyor.

Erkam Reşmen bugün Çarşambaspor’da belki oynar düşüncesini taşıyorum. O çok yetersiz futbolcu ve onun hakkında hiçbir şey söylemek istemiyorum. Bir an önce gitmeli.

Onbinlerce insan Samsunspor’un başarısını, özlediği günleri tekrar yaşamak istiyor.Kimisi yeterince umursuyor oynanan oyunu kimisi takım sahaya çıksa yeter diyor. Bizim için ikisi de geçerli.İkisinin birbirinden bağımsızlığı mümkün değil. Çünkü hayatının geri kalan kısmını bu işe adamış bir insan var ortada.Tüm o zenginliğini Samsunspor’a harcamak isteyip geleceğe miras bir kulüp bırakmak istiyor. Lütfen doğru insanları seç başkan ve aynı hatalar yapılmasın. Hata olur ve hatanın sonu yoktur ancak hata yapacak insanlar Ertuğrul Sağlam gibi insanlar olmalı. İnanıyoruz düzelir her şey zaten düzelmese de çok önemli değil. Biz aslında altyapı tesisini bekliyoruz..

10 Ocak 2021
635
0
YORUMLAR (0)
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.
YORUM YAPIN
Yazara Ait Diğer Köşe Yazıları Tüm Köşe Yazıları