KÖŞE YAZILARI
Samsunsporlular.com
Çağrı Ak
Eğitim: Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.Sınıf

Forza Samsun & Üniversiteli Samsunsporlular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Doğum Yeri: Samsun

Yaş:20

AĞIR OYUN VE GARANTİCİLİK

Samsunsporumuz ligde oynadığı 12 maçın ardından ligin en az mağlup olan takımı konumunda. Garantici oyunun mükâfatı olarak bu ünvana sahip olmak elbette güzel olsa da ligdeki takımlar bu kadar kötüyken ele gelen fırsatları değerlendirememek, zirveye yerleşememek biz taraftarları üzüyor. 

Sezonun en keyifli maçlarından Keçiören maçını hatırlayacak olursak Samsunsporumuz o maçta ligin en az gol yiyen takımını (Maç içinde berabere kalacağımız hatta mağlup olacağımız kırılma noktaları da yaşanmıştı.) uzatmalarda attığı gollerle dağıtmıştı. O maça baktığımızda bile ilk yarı sonucu sıfır. Bu sezon Eskişehir harici ilk yarıyı önde kapattığımız maç yok, bu sezonki tek deplasman galibiyeti o maçta alınmıştı ve maçı koparamayışımız hatta belki berabere kalma noktasına gelişimiz hafızamızda tazeliğini koruyor.

Biz istiyoruz ki Samsunspor ilk dakikadan bassın, bir değil iki golle ilk yarıyı kapatsın maçı alsın. Ama ne yazık ki oyuncularımızda bu arzuyu göremiyoruz. Bu noktadaki en facia maçlardan biri de kesinlikle Giresun deplasmanı olmuştu. 

Benim değinmek istediğim nokta şu: Acaba sorun taktik mi, oyuncuların arzusu mu yoksa beceri ve uygun yeterli oyuncu eksikliği mi ? 
Bu sorunun cevabını ben kendi adıma şöyle veririm: Hızlı, becerisi üst düzey, ligin üstünde oyuncuların olmaması mevcut oyuncuların sahada verdiği isteksiz görüntüyle birleşince bu durum taktiğe de yansıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 

Üzücü olan nokta sorunun sadece bir tane olmaması. Örneğin dün ilerde baskı kurmaya çalıştığımız bir dakikada ağır oyuncu olduğu herkesin malumu olan Yalçın'ın yediği çalım sonucu Yaméogonun da beceriksizliğiyle yediğimiz gol. Biz ligin en az gol yiyen takımlarındansak bunun nedeni çok iyi bir tandem oturtmuş olmamız değil aşırı garantici, kendi sahasında top çeviren bir takım olmamız. Oyunu bir anda rakip alana yıkacak, hızıyla rakibi oyundan düşürecek bir tane oyuncumuz yok. Plumain'den o konuda umudumuz vardı sonuç herkesin malumu. Samsunspor'un bir oyun ezberi var: Burak Çalık'a top gelir, eğer formu el verirse iki üç kişiyi oyundan düşürür orta yapar şut çeker. Guido mücadelesiyle bir şeyler yapmaya çalışır. İlyas Kubilay günündeyse güzel bir pas arası yapar ya da gol atar vesaire. Gyasi'ye gelecek olursak şu oyuncu grubu içerisinde kesinlikle daha fazla şans bulmayı hakettiğini düşünüyorum. Oyuna ne kadar hız katacağı şüpheli olsa da topu iyi kullanan bir oyuncu olduğu kesin. Nadir çok mücadeleci çok iyi niyetli bir oyuncu ancak bir takımın forveti maçın yarısında 8/10 numara gibi oynuyorsa burada bir sorun olduğu aşikar. Nadir ortasahaya geldiğinde patlama gücü olan bir oyuncu olmadığı için ataklarda ceza alanı içerisinde eksik yer alıyoruz. Nadir fiziğiyle öne çıkan bir oyuncu: ağır kalması, önündeki topu çekip hemen vuramaması, biraz savruk görüntü vermesi stilinden kaynaklanıyor. Ne olursa olsun daha ileri odaklı olması gerektiğini düşünüyorum. 


Şimdi gelelim çözüm kısmına.
Ertuğrul Sağlam bu takımın tartışmasız hocasıdır ancak her iyi hocanın zaman zaman yaşayabileceği gibi o da mevcut oyuncu grubuna uygun oyunu oturtmada sıkıntı yaşıyor. Bunda aksiliklerin elbette etkisi var hocamızın durumu toparlayacağına inanıyoruz. Bir diğer mevzu ise transfer mevzusu. Samsunspor'un "yabancı oyuncum hadi sen de gir bakalım ne yapacaksın bugün" dediği değil, "yabancı oyuncum bugün de maçı alır şüphe yok" diyeceği profilde isimlere ihtiyacı var. Topu aldığında süratle ilerleme becerisine sahip isimlere ihtiyaç var. Ve unutmamız gerekiyor ki ne Olatunbasun, ne Anaane, ne Kamara ne de Karagümrük'ü çıkaran Ndao Şampiyonlar liginde Avrupa'da oynamadı. Oralarda oynayan oyuncularımızın aylardır sakat olduğu malum. Bize sadece isimli kariyerli değil, iyi oyuncu lazım. Umarım scout ve transfer ekibi de bunun farkındadır ve gerçek scouting örnekleri görürüz.
Aksi takdirde elden uçup giden bu puanlar ilerde çok canımızı yakar. 
Güzel yarınlarda görüşmek umuduyla kalın sağlıcakla!

09 Aralık 2020
462
0
YORUMLAR (0)
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.
YORUM YAPIN
Yazara Ait Diğer Köşe Yazıları Tüm Köşe Yazıları