KÖŞE YAZILARI
Samsunsporlular.com
Oğuz Bulgan
Meslek: Antrenör

Eğitim: Marmara Üniversitesi Spor Yöneticiliği

Forza Samsun & Üniversiteli Samsunsporlular Derneği Kurucusu

Doğum Yeri: Samsun

Yaş:25

18 MAYIS 2014

 

Beş senelik aradan sonra 2010-11 sezonunda süper lige yükselmiş, çıktığımız gibi düşmüştük. Kulübü hem düşürüp hem de ağır borç yüküyle bırakan Kazım Yılmaz’dan enkaz altında bir kulüp devralmıştı Emin Kar ve yönetimi. 

Yıllarca tribünden methiyeler düzen Samsunspor’u yanlış temsil eden o dönemin tribün grupları ve bireysel taraftarları siyasilere "Samsunspor’a sahip çıkın" diyorlardı. 

Emin Kar dönemiyle birlikte bu gerçekleşir gibi oldu. Bakan Suat Kılıç ve Fuat Köktaş, Emin Kar yönetimine ciddi anlamda maddi destek sağladı. Federasyon nezdindeki sorunları çözdü, erteledi. Bu her şeye alkış tutan, bağımlı olmayı seven taraftarların hoşuna gitti. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir anlayamadılar. 

Paranın geldiği yerden emir de gelir. Samsunspor her defasında maddi çıkmazdan son güne kadar bekletilip AKP’li bakan ve politikacılar eliyle kurtarıldı imajı veriliyordu.

18 Mayıs 2014’te oynanılan ve belki de Samsunspor’un kader maçlarından biri olan Play-Off finalinde Samsunspor taraftarının önceki maç aldığı taraftarsız oynama cezasını finalde uyguladılar. Samsunspor yönetimi bu duruma TFF’ye itiraz dilekçesi vererek tepki gösterdi. Başka da bir şey yok. Neden? İşte durum bu ve apaçık. Para veren emir verdi, çıkacaksınız şartlar ne olursa olsun oynayacaksanız dedi. Taraftarımız yoksa biz de yokuz diyemedi yönetimimiz. Yular boynumuzdaydı. Tıpış tıpış İstanbul’a, arkasında gözü yaşlı onbinlerce kişiyi bırakarak…

Samsunspor alt yapısında oynadığım için maçı 90 dakika, yöneticilerimizin bazılarıyla tribünde izleyenlerdenim. Saraçoğlu’nun maratonunda kadın ve çocuk renktaşlarımız, diğer tarafta Mersinliler’in küfürleri. Peşine Truva yapan Samsunspor taraftarının kale arkasına alınması ve olaylar. Her şeye ve herkese rağmen, linç edilmeyi göze alıp tribüne girenlerin sevdası mı daha büyük yoksa protokoldekilerin mi? 

Kale arkasındaki renktaşlarımızın dışarıya çıkmaması durumunda maçın oynanamayacağı söylendi. Samsunlu bakan ise devletin polisine emir vererek renktaşlarımızı kötü muameleye maruz bırakarak püskürttü. Bunca olaya rağmen yöneticiler tek çıt sesi çıkaramıyor, koca bir şehrin onuru ayaklar altına alınıyordu. Tüm Türkiye’nin gözleri önünde Samsunspor ile dalga geçiliyordu. 

O yasağın bugün söz konusu olma olasılığı üstünde durduğumuzda Samsunspor yönetiminin yapabileceklerini düşününce olması gerekenin yapılacağını bilmek yüreğimize su serpiyor. Çünkü hiçbir siyasetçi Samsunspor’un önünde değil…

Not: Yazıda dikkat çekmek istenen konu bireysel olarak yöneticiler değil kulüplerin siyasetçilere alet edildiğinde hangi olumsuzluklarla karşılaştığıdır.

18 Mayıs 2020
567
0
YORUMLAR (0)
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.
YORUM YAPIN
Yazara Ait Diğer Köşe Yazıları Tüm Köşe Yazıları